Cuma, Nisan 07, 2006

Çorba yaptım tavuk suyuna; "Şehriye Çorbası"

Hani bazen canınız fena halde sıcak bir çorba çeker ya, geçen gün eve geldiğimde kendimi mutfakta buldum. Tire'nin pazarındaki köylülerden aldığım tereyağı vardı ya... İşte onu kullandım bu çorbada.
Evde tavuk suyu vardı bir gün önceden hazırladığım. Malzemeleri göz kararı koydum tavuk suyuna göre ama siz de yapmak isterseniz yaklaşık 8 bardak tavuk suyu için bir büyük çay bardağı tel şehriye, 3 domates ve 1 tatlı kaşığı salça ve tercihinize göre yeteri kadar tuz kullanabilirsiniz.
Domateslerin kabuklarını soydum. Küçük küçük doğradım hepsini. 1 domatesi (doğranmış halde) ayırdım. Diğer 2 tanesini teflona yağ koymadan koyup orta ateşte salçalaşana kadar pişirdim. Diğer tarafta tavuk suyu ocakta kaynamaya başlamıştı. İçine hemen şehriyeleri, 1 tatlı kaşığı salçayı ve pişmiş domatesleri ilave ettim. Şehriyeler pişene kadar ağzı yarım kapalı orta ateşte pişirmeye bıraktım. 3-5 dakika sonra da ayırdığım domatesleri ilave edip, bir taşım daha kaynatıp, hem ocağın altını, hem de tencerenin kapağını kapatıp dinlenmeye bıraktım çorbamı.
Yemekler her zaman dinlenince güzel oluyorlar.
Çorbaya hiç yağ koymadım dikkat ederseniz. Zaten tavuk suyu da yağlı oluyor. Ancak son dokunuş için (ki çorbaya tadını veren bu) 1 tepeleme çorba kaşığı tereyağını kaserolde biraz nane ve biraz da kırmızı toz biber ilavesiyle köpükleri gidene kadar çevirip kızgın halde çorbanın üzerine döktüm ve "cossss", çorbamız hazırdır.
Nefis oldu. Denemenizi tavsiye ederim. Hem kolay, hem lezzetli.


0 Comments:

Yorum Gönder

<< Home